Życiowe luminacje

Popularne

Powstawanie przedmiotów metalowych

Wiele przedmiotów codziennego użytku wykonanych jest z elementów metalowych. Zazwyczaj ze stali czy aluminium, charakteryzuje je trwałość i odporność. Jednak nie jest rzeczą oczywistą w jaki sposób zostały one stworzone i wyprodukowane. Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach proces ten wykonywany jest przez bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia, które po odpowiednim zaprogramowaniu potrafią stworzyć lub wyciąć przedmioty w masowej skali. Sam proces jest bardzo skomplikowany i wymaga specjalistycznych narzędzi. Przykładowo jeśli chcemy z kawałka blachy wyciąć nieregularny kształt powinniśmy skorzystać z narzędzi do wykrawania CNC które potrafią z modelu 3D stworzyć rzeczywisty przedmiot o tym kształcie.

Czytaj całość >>>

Krótka historia obróbki metalu

Obróbka metalu jest znana już od dziejów prehistorycznych, kiedy to z rud miedzi, poprzez obróbkę cieplną tworzono różnego rodzaju narzędzia. Z czasem, za sprawą udoskonalania ówczesnych technik nauczono się pozyskiwać stopy różnych metali dzięki czemu można było tworzyć bardziej zaawansowane narzędzia.

Współczesna historia obróbki metalu rozpoczęła się razem z wejściem w epokę średniowiecza, kiedy to zaczęto tworzyć piece w których można było otrzymać płynną surówkę i tworzyć odlewy, zazwyczaj żeliwne bądź żelazne.

Pierwsze narzędzia pozwalające automatycznie obrabiać metale powstały w latach 50 XX wieku, a sterowane były numerycznie. Dzięki czemu można było tworzyć elementy metalowe niespotykanego dotąd rozmiaru i kształtu.

Obecnie obróbka metalu wykonywana jest za pomocą zdecydowanie bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń CNC. Dzięki specjalistycznym urządzeniom takim jak: frezarka, tokarka czy spawarka, możemy tworzyć elementy metalowe. Istnieje wiele maszyn odpowiedzialnych za wykrawanie CNC, gięcie czy wycinanie. Wszystkie one są w pełni zautomatyzowane. Ingerencja człowieka sprowadza się do odpowiedniego zaprogramowania danego urządzenia.

Szybki kontakt

Luminamin
kontakt@luminamin.com.pl